44-8M-20-2012
Pitch:
8mm
For Belt Width:
20 mm
Bore Type:
Taper bore
Taper Bush:
2012
Taper Bush Included:
Yes
Bore Diameter Range (mm):
11mm ~ 50mm
Bore Diameter Range (in):
1/2" ~ 2"
Screws Included (2):
Yes
Type:
Flanged
Surface Treatment:
black oxide
Certification:
ISO9001:2008
Show All
CPT HTD 8M Timing Pulley, steel material, 8mm pitch, 44 Teeth, for 20 mm wide belts, match 2012 taper bush,44-8M-20-2012
Seller:
Shop1956787 Store
Alitools rating:
11%
/
Aliexpress rating:
0%